امروز :دوشنبه 30 مهر 1397
معرفی ستاد

تاریخچه ستاد دیه:

ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند به منظور کمک به زندانیان در بند و خانواده های آنان در جهت پرداخت دیه و محکومیت های مالی و ضرر و زیان ناشی از جرم ،در سال 1369 توسط شهید گرانقدر سید اسداله لاجوردی رئیس وقت سازمان زندانهای کشور پایه ریزی شد و در سال 1378 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود .

هدف از ایجاد ستاد ، جذب کمکهای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از  دولتی و غیر دولتی و نهادها و ارگانهای داخلی و خارجی ،به منظور کمک به زندانیان نیازمندی که به واسطه عدم کفایت دارائی ،قادر به پرداخت جرای نقدی و یا رد عین یا مثل یا قیمت دیه و ضرر و زیان ناشی از جرم نباشد.

تاریخچه ستاد دیه استان اصفهان :

ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند استان اصفهان نیز در راستای نیل به اهداف ارزشمند این نهاد از رمضان سال 1380 فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نمود و تا کنون حدود 17000 پرونده جرائم غیر عمد را مورد بررسی قرار داده که پس از اقدامات لازم اعم از مشاوره و تخفیف و گذشت رضایتمندانه از شکات و تامین اعتبارات از محا وجوه خیرین و نیکوکاران و همچنین اعتبارات مصوب دولتی، بیش از 3000 نفر طی یازده سال گذشته با پرداخت تسهیلات این ستاد از زندان آزاد گردیدند.

رسالت ستاد مردمي رسيدگي به امور ديه و كمك به زندانيان نيازمند

روزانه صدها خودرو سنگين و سبك ، كاميون و تريلر در شبكه راههاي كشور به حمل و نقل كالا مشغولند و خودروهاي غول پيكر در تمامي مدت شبانه روز جاده ها را درمي نوردند . رانندگان خسته ، تلاش مي كنند تا با حمل ميلياردها ريال كالا نسبت به تأمين مايحتاج مردم اداء دين نمايند . واقعيت اينست كه بيشتر رانندگان كاميون به نوعي مالك وسيله نقليه نيستند و تنها كارگري هستند كه براي مالك خودرو كار مي كنند . آنها زماني كه دچار حادثه مي شوند و درآمدشان قطع مي شود در كنج زندان نگران دست و پنجه نرم كردن خانواه آنان با ناملايمات به انتظار آزادي مي نشينند تا دستان كريمانه خير و نيكوكاري آنان را از زندان نجات دهد .
ستاد ديه با هدف آزادي اين قبيل زندانيان و همچنين زندانيان بدهكار مالي كه بر اثر چالش هاي اقتصادي در زندان تحمل كيفر مي نمايند ؛ در ماه مبارك رمضان سال 1369 تشكيل شد . اين ستاد با دريافت كمك هاي مردم خير و نيكوكار صرفاً به مددجوياني كه با يك غفلت به زندان افتاده اند تسهيلات وام ( بدون بهره و كارمزد ) اعطاء مي نمايد . ضمناً اقساط وام از سومين ماه پس از آزادي دريافت ميگردد تا زنداني فرصت اشتغال به كار قبلي را پيدا نمايد .

تشکیلات ستاد دیه

اين ستاد بعنوان يك مؤسسه خيريه صد در صد مردمي داراي هيئت مديره اي است كه افراد ان را خيرين و نيكوكاران سرشناس و مورد اعتماد مردم تشكيل ميدهند .
ستاد ديه در مراكز استانها داراي شعباتي است كه اعضاء هيئت امناء آنرا رئيس كل دادگستري استان ، مدير كل زندانهاي استان ، مدير كل كميته امداد امام خميني « ره » استان و چهار نفر از خيرين متعهد ، متدين و داراي نفوذ معنوي در سطح استان كه همه بصورت مردمي مي باشند انتخاب ميگردند . هيئت مديره منتخب هيئت امناء در استانها در حقيقت امور اجرائي ستادهاي ديه را عهده دار مي باشند .
پرهيز از تجمل گرائي ، قابل دسترس بودن محل هاي ستاد براي عامه مردم ، استفاده از حداقل امكانات و نيروي انساني و باز بودن اتاق هاي مسئولان ستاد به روي نيازمندان ، برخورد دلسوزانه كاركنان و مددكاران ستاد با خانواده زندانيان ، پرهيز از گسترش تشكيلات ، عضويت چهره هاي مورد اعتماد مردم در هيئت امناء و هيئت مديره ستادهاي ديه و در يك كلمه مردمي بودن اين نهاد خيريه ، موجبات جذب سالانه ميلياردها ريال كمك هاي مردمي به حساب ستادهاي ديه در تهران و مراكز استانها گرديده است .
آزادي بيش از 2300 نفر از زندانيان نيازمند در سال 1383 در سطح كشور پس از طي مراحل فرآيند آزادسازي ( بيمه ـ گذشت شاكي ـ توان محكوم ـ وجوه اداره شده دادگستري ـ كمك هاي موردي ـ كميته امداد امام «ره» ـ هلال احمر ) ، از محل كمك هاي مردم نيكوكار با مبلغي معادل 115/140/587/13 ريال مؤيد اقدامات خداپسندانه اين ستاد بوده است .
كه از اين تعداد براي 1164 نفر هيچگونه پولي پرداخت نشده ، بلكه با وساطت و ريش سفيدي و ايجاد صلح و سازش بين طلبكار و بدهكار و تكيه بر عواطف اسلامي و انساني با اخذ گذشت رضايت مندانه از زندانها آزاد شده اند .